Latvijas Universitātes (LU) Tiesību zinātnes promocijas padomes atklātā sēdē 2023. gada 17.novembrī Māris Leja aizstāvēs promocijas darbu “Faktiskās un juridiskās kļūdas veidi un to juridiskās sekas Latvijā, Vācijā, Šveicē un Austrijā” krimināltiesību apakšnozarē zinātnes doktora grāda (Ph.D.) sociālajās zinātnēs iegūšanai. Darbs izstrādāts LU profesores Dr.iur. Kristīnes Stradas-Rozenbergas zinātniskā vadībā.

Pētījuma galvenā būtība

Pētījums ir veltīts jautājumam, kā personas nepareizs priekšstats par kādiem ar viņas izdarītā nodarījuma saistītiem apstākļiem (kļūda jeb maldība) ietekmē viņas kriminālatbildību. Šāda maldība var ne tikai būtiski ietekmēt kriminālatbildības apjomu, nodarījuma kvalifikāciju, sodu, bet pat izšķirt jautājumu, vai nodarījums ir kriminālsodāms.

Lai gan izvēlētā tēma ir pieskaitāma pie tā dēvētajiem “klasiskajiem” krimināltiesību tematiem, nevar teikt, ka Latvijas krimināltiesību teorijā tā būtu plaši pētīta. Iemesls tam, visticamāk, ir Latvijas tiesību zinātnieku salīdzinoši lielā vienprātība. Tomēr tas nenozīmē, ka ir izsmeltas izpētes iespējas. Tieši otrādi, ņemot vērā autora pieredzi citu valstu – it īpaši Vācijas, Austrijas un Šveices – tiesiskā regulējuma, teorijas un prakses izpētē, ir pamats uzskatīt, ka Latvijas krimināltiesību zinātnes ierobežotās kapacitātes dēļ samērā liela daļa problēmjautājumu līdz šim nav apzināti.

Promocijas darba mērķi ir šādi:

  • noskaidrot, vai Latvijas krimināltiesību teorijā paustās atziņas par maldību, tās veidiem un juridiskajām sekām iztur to pārbaudi;
  • ja pārbaude netiek izturēta, precizēt un/vai koriģēt attiecīgās atziņas;
  • aplūkot tādus maldības problēmjautājumus, kuriem Latvijas krimināltiesību teorijā un praksē nav pievērsta uzmanība.

Lai sasniegtu promocijas darba mērķi, autors ir izvirzījis šādus uzdevumus:

  • apkopot Latvijas krimināltiesību teorijā un praksē izteiktās atziņas;
  • apkopot Vācijas, Austrijas un Šveices krimināltiesību teorijā un praksē izteiktās atziņas;
  • veikt apkopoto atziņu salīdzināšanu un analīzi;
  • formulēt secinājumus.

Nolūkā pēc iespējas plašāk pamatot izdarītos secinājumus, kā arī darbam piešķirt praktisku ievirzi, tas papildināts ar plašu tiesu prakses apskatu, jo tieši daudzveidīgās situācijas “no dzīves” ļauj kritiskāk raudzīties uz vienu otru “iesīkstējušu” juridisko atziņu (tēzi). Tieši šis bagātīgais “prakses materiāls” ļauj pārbaudīt juridisko tēžu noturību, vai tieši otrādi, – konstatēt to nepilnības.

Darba tapšanas gaitā ir izpētīta plaša apjoma Latvijas, Vācijas, Austrijas un Šveices zinātniskā literatūra un tiesu prakse. Maldības par nodarījuma juridisko vērtējumu (juridiskās kļūdas) izpētē būtiska nozīme piešķirta arī Eiropas Cilvēktiesību tiesas praksei.

 

Pētījuma nozīme un novitāte

Promocijas darba novitāte ir saistāma ar Latvijas krimināltiesību teorijas atziņu kritisku pārbaudi, kā arī to atspēkošanu gadījumos, kad tām nav pietiekama teorētiska seguma.

Svarīgākās atziņas, ko autors atspēko, ir šādas:

  • faktiskā kļūda aptver vienīgi tādus apstākļus, kas atbilst noziedzīga nodarījuma sastāva objektīvajai pusei;
  • faktiskā kļūda ir vienīgi maldība par faktiem jeb faktiskiem apstākļiem; 
  • juridiska kļūda nevar ietekmēt kriminālatbildību.

Autors aktualizē arī tādus jautājumus, kas līdz šim nav apzināti, piemēram, faktiskās un juridiskās kļūdas norobežošana, divkāršās maldības juridiskās sekas u. tml. Tāpat izteikti priekšlikumi atsevišķiem grozījumiem Krimināllikumā, kā arī līdzšinējās terminoloģijas pārskatīšanai.

 

Zinātniskā grāda pretendenta M.Lejas darbu recenzē Latvijas Universitātes docents Dr.iur. Edvīns Danovskis, Rīgas Stradiņa universitātes profesore, Dr.iur Sandra Kaija un Zalcburgas Universitātes (Austrija) profesors, Dr.iur. Kurts Šmollers.

 

Promocijas darba aizstāvēšana notiks 2023. gada 17.novembrī plkst. 12:30 LU Tiesību zinātnes promocijas padomes atklātajā sēdē Juridiskās fakultātes tiesas zālē (Raiņa bulv.19, 8. auditorijā – 260. telpā, 2. stāvā).

 

Ar darbu var iepazīties Latvijas Universitātes daudznozaru bibliotēkā (Raiņa bulvārī 19, 203. telpā, 2. stāvā).

Dalīties