2024. gada 17. oktobrī Latvijas Universitātes Juridiskās fakultātes pētniece un lektore Dr.iur. Irēna Barkāne piedalījās starptautiskā konferencē "Human Centric AI: Ethics, Regulation, and Safety", ko rīkoja Viļņas Universitātes Juridiskā fakultāte. Irēna Barkāne uzstājās ar ziņojumu “Navigating the EU Artificial Intelligence Act: Balancing Innovation and Regulation” [ES Mākslīgā intelekta akts: kā samērot inovāciju attīstību un regulatīvās prasības MI].

MI akts cenšas sasniegt divus atšķirīgus, tajā pašā laikā savienojamus mērķus. MI akta mērķis ir veicināt uz cilvēku vērsta un uzticama MI ieviešanu un atbalstīt inovācijas, no vienas puses, un nodrošināt augstu veselības, drošības, pamattiesību, demokrātijas, tiesiskuma un vides aizsardzības līmeni pret MI sistēmu kaitīgo ietekmi, no otras puses. Ziņojumā tika izvērtēti pirmie soļi, kas sperti ES līmenī, lai sasniegtu abus šos mērķus, iedzīvinātu MI aktu un palīdzētu uzņēmumiem un iestādēm sagatavoties jaunajiem noteikumiem, kā arī apskatītas MI akta galvenās prasības un paredzētie pasākumi inovāciju atbalstam, īpaši regulatīvās smilškastes. Trīs svarīgi jautājumi, uz kuriem ES ir jāatbild: Kā veicināt inovāciju? Kā pārvarēt regulatīvos šķēršļus tehnoloģiju uzņēmumiem? Kā nodrošināt mākslīgā intelekta uzticamību?

Mākslīgā intelekta akts stājās spēkā šī gada 1. augustā un tiks piemērots pēc 24 mēnešiem, bet daži noteikumi ātrāk. Pienākums nodrošināt MI pratību un MI prakses aizliegumi tiks piemēroti pēc 6 mēnešiem, t.i., no 2025. gada 2. februāra, bet prasības vispārīgā lietojuma MI modeļiem - pēc 12 mēnešiem.

Dalīties