No 22. līdz 24. aprīlim norisinājās Teldera starptautisko tiesību tiesas izspēles sacensības (Telders International Moot Court Competition). Izspēlēs piedalījās arī Latvijas Universitātes (LU) Juridiskās fakultātes (JF) studentu komanda, kura divdesmit septiņu Eiropas valstu konkurencē kopvērtējumā ieguva augsto sesto vietu un bija arī piektie labākie atbildētāji.
Šogad izspēles norisinājās jau trīsdesmit trešo reizi pēc kārtas. Šīs nav arī pirmās LU JF tiesu izspēles. LU tajās piedalās kopš 1998. gada.
Jau no to pirmsākumiem izspēles tiek organizētas Miera pils telpās, kur ikdienā strādā ANO Starptautiskā tiesa. Būtu grūti atrast vēl piemērotāku un simboliskāku vietu, kur organizēt izspēles par starptautisko tiesību jautājumiem, jo Hāga un Miera pils ir starptautisko publisko tiesību Meka.
Lai gan visi kāzusa fakti bija izdomāti, visā bija jūtama realitātes piegarša. Piemēram, ar jūras spēku bāzi, kas bija aizdomīgi līdzīga Gvantanamo bāzei, jo tai pret ieslodzītajiem bija līdzīga
in communicado politika. Atpazīstama bija pirātu problēma jūrā un valsts Tortuga, kā arī nogremdētais pirātu pārņemtais kuģis, kas ļoti līdzinājās nesen Francijas fregates "Nivose" nogremdētajam Somālijas pirātu bāzes kuģim un pirātisma problēmu pārņemtajai Somālijai.
Turklāt kāzuss arī lika aizdomāties par tālu pagātni un sajust pagātnes rēgus, lika atcerēties Kubas raķešu krīzi apmēram pirms 40 gadiem. Līdzīgi kā tālajā pagātnē viena valsts, kuru ironiski kāzusā devēja par Banānu Republiku, ar tikpat harismātisku līderi kā Fidels Kastro, bija ANO embargo attiecībā uz militāro tehniku. Tieši uz šo valsti devās pirātu pārņemtais kuģis, kas piederēja valstij, kura aizdomīgi atgādina jau sabrukušo PSRS. Uz tās klāja bija kodolraķešu navigācijas sistēmas, kas varētu tikt izmantotas kodolraķešu ražošanai. Šis kāzusa incidents gan sasniedza citādu kulmināciju – šis pirātu kuģis tika uzspridzināts Kubai līdzīgās valsts teritoriālajos ūdeņos un PSRS līdzīgā valsts vērsa prasījumus pret valsti, kas uzspridzināja kuģi un ieslodzīja kuģa kapteini tās jūras spēku bāzē.
Šogad LU JF fakultāti pārstāvēja profesionālās maģistra studiju programmas 2. semestra students Rihards Veinbergs, bakalaura studiju programmas 6. semestra studenti Reinis Odiņš un Romāns Vīķis, kā arī 4. semestra studente Vladlena Rudusāne, savukārt komandu izspēlēm sagatavoja LU JF lektors Mg. iur. Māris Lejnieks. Gatavošanās sacensībām sākās jau pagājušā gada oktobrī, un ieguldītais darbs acīmredzot ir devis augļus.
Sestā vieta Latvijas komandai ir ļoti labs sasniegums, jo pierāda, ka LU komanda spēj konkurēt ar spēcīgākajām Rietumeiropas un Ziemeļeiropas valstu universitātēm, šogad iekļūdama sešiniekā, kas bija būtiski atrāvies no pārējām – Austrumeiropas, Baltijas, Centrāleiropas un Rietumeiropas – komandām.
Pirmajā sešiniekā pirmo vietu kopvērtējumā ieguva Nīderlandes komanda no Leidenes universitātes, nākamie bija Zviedrijas Upsalas universitātes studenti, pēc tam – Austrijas Vīnes universitātes komanda, tad – Londonas universitāte (
University College London), bet piekto vietu ieņēma Vācijas Ķelnes universitātes studenti.
Ar Vācijas komandu LU arī satikās izspēlē, un cīņa bija līdzvērtīga. Tas sagādāja gandarījumu abām komandām, bet LU komandai bija gods cīnīties pret Francijas, Portugāles un Baltkrievijas komandu. Labāki panākumi Latvijas komandai ir bijuši vienīgi pirms diviem gadiem, kad tika iegūta pirmā vieta.
Ceļš uz lielisko sasniegumu gan tā sākumā bija Īslandes vulkāna pelnu tīts un varētu šķist, ka tas būtu visu paralizējis. Taču komanda un treneris ar nerimstošu garu ne brīdi nedomāja atteikties no dalības un tika meklēti risinājumi. Galu galā, pateicoties LU JF, kas sagādāja transportu, un LU šoferiem, pēc apmēram 30 stundu brauciena komanda un treneris sasniedza savu galamērķi – Hāgu, starptautisko publisko tiesību epicentru.
LU JF komandu ceļā un cīņā atbalstīja vairāki sponsori – LU Studentu padome, zvērinātu advokātu birojs "Sorainen", zvērināts advokāts Daimārs Škutāns (izspēles 2000. gada komandas dalībnieks), juridiskais birojs "Heidlelberga", kā arī LU JF.