2016. gada nogalē VAS "Tiesu namu aģentūra" izdevusi juridisko zinātņu doktora Riharda Poļaka grāmatu "Tiesības uz nāvi. Eitanāzijas krimināltiesiskie, medicīniskie un ētiskie aspekti". Monogrāfijas pamatā ir autora Latvijas Universitātes (LU) Juridiskajā fakultātē aizstāvētais promocijas darbs par aktuālo dzīvības un nāves tematu.
Grāmatā sniegta dziļa un vispusīga eitanāzijas jeb “vieglās nāves” tēmas izpēte, kurai, neskatoties uz tās aizvien pieaugošāku aktualitāti arī Latvijā, līdz šim pievērsušies tikai daži pašmāju autori.
Darbā dota dažādu viedokļu un atziņu analīze, formulējot eitanāzijas definīciju un klasificējot tās daudzveidīgās formas un veidus.
Ievērojama vieta grāmatā atvēlēta eitanāzijas un asistētās pašnāvības krimināltiesiskajam regulējumam ārvalstīs, analizējot dažādu valstu tiesisko praksi un uzskatāmi parādot gan tiesiskā regulējuma nepilnības, gan to izraisītās kvalifikācijas nianses. Vienlaikus autors piedāvā papildināt arī Latvijas Krimināllikumu, paredzot atbildību par nonāvēšanu aiz līdzcietības un palīdzības sniegšanu pašnāvības izdarīšanā.
Kā norāda autora promocijas darba vadītāja, LU Juridiskās fakultātes profesore Valentija Liholaja: "Dzīvības un nāves tēma ir bijusi aktuāla, sākot jau ar antīkajiem laikiem, par ko liecina tā laika filozofu apcerējumi, un tā nav zaudējusi savu aktualitāti arī mūsdienās, uz ko savukārt norāda monogrāfijas autora apzinātais plašais ārvalstu literatūras avotu klāsts, kas veltīts dažādiem eitanāzijas jeb "vieglas nāves" aspektiem. Riharda Poļaka starpdisciplinārais pētījums vērtējams kā būtisks pienesums zinātniskās literatūras klāstam, kam raksturīga vispusīga un dziļa izvēlētās tēmas izpēte gan doktrīnas, gan arī prakses jomā."
Grāmata var būt noderīga gan praktizējošiem, gan topošajiem juristiem, veselības aprūpes darbiniekiem, sociologiem, filozofiem un visiem citiem, kurus interesē jau kopš antīkajiem laikiem tik aktuālais dzīvības un nāves jautājums.