No 12. līdz 18. jūnijam Jūrmalā notika mediju tiesību vasaras skola, ko rīkoja Mediju tiesību tīkls (Law and Media Network), kas apvieno Latvijas, Islandes, Tallinas un Tamperes Universitāti. Vasaras skolas dalībnieku vidū bija šo universitāšu pārstāvji, tostarp arī 7 Latvijas Universitātes Juridiskās fakultātes studenti un 4 lektori. Starpdisciplināru pieeju nodrošināja mediju pārstāvju klātbūtne gan lektoru, gan dalībnieku vidū.
Nedēļas laikā studenti klausījās ekspertu vadītajās lekcijās un izstrādāja pētījumus par dažādiem mediju tiesību jautājumiem, piedalījās diskusijās, kā arī varēja izbaudīt Jūrmalas viesmīlīgo garu sociālās programmas ietvaros.
Pirmā nodarbību diena tika veltīta mediju tiesību pamatkoncepcijām. Islandes Universitātes pasniedzēja Valgerdura Johansdotira (
Valgerður Jóhannsdóttir) rosināja pārdomas par mediju un žurnālistu lomu sabiedrībā. Saseksas Universitātes doktorante Marija Runa Bjarnadotira (
María Rún Bjarnadóttir) atgādināja mediju lomu vārda brīvības īstenošanā, kā arī vārda brīvības nozīmi sabiedrībā vispār – bez vārda uz izteiksmes brīvības citu cilvēktiesību īstenošana varētu būt neiespējama. Savukārt Latvijas Universitātes absolvente, zvērināta advokāte Linda Bīriņa iepazīstināja ar žurnālista īpašajiem ētiskajiem pienākumiem un privilēģijām – žurnālista avotu aizsardzību.
Dienai caurvijās jautājums: kas ir žurnālists? Interneta un dažādu platformu pieejamība ir padarījusi iespējamu teju vai katram dalīties ar informāciju ar plašu personu loku, piemēram, izveidojot savu emuāru vai mājaslapu. Tas ir ietekmējis gan tradicionālo mediju darbības modeli, gan žurnālistiku kopumā. Tomēr kaut arī pilsoniskā aktivitāte internetā ir vērtīgs līdzeklis demokrātijas veicināšanai, nebūtu jāsteidzas ar jebkuras personas pielīdzināšanu žurnālistam – jāatceras, ka profesija nāk arī ar savu atbildību un ētiskajiem pienākumiem.
Nākamajā nodarbību dienā tika apskatīta vārda brīvības ierobežošana. Latvijas Universitātes asociētais profesors, Dr.iur. Artūrs Kučš vadīja lekciju par vārda brīvības un privātuma līdzsvarošanu. Savukārt Tamperes Universitātes pasniedzējs Juka Viljanens (
Jukka Viljanen) turpināja ar lekcijām par naida runu un tiesas nozīmi vārda brīvības ierobežošanā. Diskusijās varēja novērot, ka vasaras skolas dalībvalstīs atšķiras izpratne par to, kāda runa varētu būt ierobežojama, ņemot vērā valsts kultūrvēsturisko pieredzi. Ir skaidrs, ka dažādu interešu līdzsvarošana ir grūts uzdevums katrā individuālā gadījumā.
Trešdien tika apskatīti mediju tiesību izaicinājumi digitālajā laikmetā. Latvijas Universitātes doktorante Lolita Bērziņa nolasīja vērtīgu lekciju, norādot uz tādām problēmām kā jurisdikcijas noteikšanu bezrobežu interneta vidē un tiesību tikt aizmirstam efektīvu īstenošanu. Tamperes Universitātes pētniece Heta Heiskanena (
Heta Heiskanen) mudināja domāt par augošo nozīmi, ko piešķiram sociālajiem tīkliem. Ar sociālo mediju palīdzību izceļas revolūcijas un tiek ieviestas nozīmīgas sociālas pārmaiņas, vienlaikus tas ir pavēris ceļu arī nevēlamu fenomenu attīstībai, piemēram, naida runas izplatībai. Tallinas Universitātes asociētais profesors, Dr.iur. Marts Susi (
Mart Susi) uzdeva izaicinošus jautājumus par to, kāda ir cilvēktiesību attīstība mūsdienās. Vai ir radušās jaunas cilvēktiesības, piemēram, tiesības uz internetu un tiesības tikt aizmirstam?
Pēdējā lekciju dienā Tallinas Universitātes doktorants Rains Vītousme (
Rain Veetousme) pievērsās mediju komerciālajiem aspektiem, runājot par mediju saturu un reklāmām. Savukārt Marija Runa Bjarnadotira atgriezās ar lekciju par intelektuālo īpašumu. Dienu noslēdza Latvijas Universitātes absolvente, zvērināta advokāte Ieva Andersone, iepazīstinot ar konkurences tiesību jautājumiem, mediju uzņēmumu apvienošanās gadījumos.
Nodarbību nedēļa tika noslēgta ar studentu prezentācijām saistībā ar kāzusu, kas tika izsniegts vasaras skolas sākumā. Studenti tika sadalīti četrās grupās, katrai grupai uzdodot apskatīt kādu no kāzusa aspektiem. Prezentācijas bija veltītas plašam problēmu lokam, kā žurnālistu avotu un trauksmes cēlāju aizsardzībai, tiesībām tikt aizmirstam, aptverot tos jautājumus, kas tika apskatīti jau šīs nedēļas laikā. Vērtīgi bija salīdzināt ne vien starptautiskos standartus, bet arī projekta dalībvalstu tiesību aktus un prakses piemērus minēto problēmu kontekstā. Diskusiju laikā izgaismojās arī viens no lielākajiem ieguvumiem vasaras skolas rezultātā - līdzās akadēmiskajai pieredzei, vasaras skola arī bija lieliska iespēja iepazīt talantīgus cilvēkus no citām universitātēm, kas, iespējams, novedīs līdz jauniem veiksmīgiem sadarbības projektiem nākotnē.
Mediju tiesību tīkls (Law and Media Network) ir NORDPLUS programmas finansēts projekts augstākās izglītības jomā; projekta ID nr.: PHE-2015/10125.