Eiropas tiesību zinātņu studentus vienojošā organizācija ELSA International sadarbībā ar Pasaules Tirdzniecības organizāciju jau 14 gadu garumā rīko izspēli PTO tiesībās, kur studenti no visas pasaules pierāda savas prasmes PTO tiesību strīdu risināšanā pasaulē atzītu tirdzniecības tiesību speciālistu priekšā. Šogad pirmo reizi izspēlē piedalījās studenti no Latvijas - Latvijas Universitātes Juridiskās fakultātes.
Starptautiskās tirdzniecības tiesības nav Latvijas juristu prioritāte - un arī Latvijas iedzīvotāju vidū šīs nozares jautājumi nav īpaši aktuāli. Piemēram, Eiropas pilsoņu iniciatīvas balsojumā pret tirdzniecības un investīciju darījumu starp ES un ASV jeb TTIP (The Transatlantic Trade Investment Partnership) no Vācijas tika saņemti vairāk kā 1,6 miljoni balsu, bet no Latvijas piedalījās tikai 1600 iedzīvotāju. Tomēr patiesībā Pasaules Tirdzniecības organizācijas (PTO) tiesības ir daļa no Latvijas ikdienas - vienalga, vai tas būtu saistībā ar Latvijas uz Krieviju eksportējamām precēm, vai arī ģenētiski modificētu produktu pieejamību veikalos. Lai arī PTO jauno līgumu apspriede virzās lēni un globāli nozīmīgās vienošanās rada izaicinājumus, PTO joprojām ir pasaulē lielākais tirdzniecības tiesību forums ar savu strīdu risināšanas sistēmu.
Eiropas tiesību zinātņu studentus vienojošā organizācija ELSA International sadarbībā ar PTO jau 14. gadu rīko izspēli Pasaules Tirdzniecības organizācijas tiesībās (EMC2 ELSA Moot Court Competition on WTO Law). Izspēlē studenti no visas pasaules piecās kārtās - Āfrikā, Āzijā, Ziemeļamerikā un Eiropā - pierāda savas prasmes PTO tiesību strīdu risināšanā pasaulē atzītu tirdzniecības tiesību speciālistu priekšā. Šogad pirmo reizi EMC2 izspēles piedalījās studenti no Latvijas. Izspēles izaicinājumu pieņēma Latvijas Universitātes Juridiskās fakultātes komanda - Agita Rudziša, Ludmila Juškeviča, Pauls Ančs un Madara Meļņika - asocociētā viesprofesora Kristofa Šēves (Christoph Schewe) vadībā.
Šogad Londonas Ekonomikas skolas profesora Endrjū Langa (Andrew Lang) sagatavotā kāzusa tēma bija subsīdijas - tēma, kas sākotnēji varētu šķist sarežģīta un samērā specifiska starptautisko ekonomisko tiesību nozare. Tomēr aiz tās bija paslēpts daudz fundamentālāks strīds: vai vides apsvērumu dēļ būtu pieļaujamas subsīdijas atjaunojamās elektrības ražošanai vai arī tās kropļo tirgu un tamdēļ būtu aizliedzamas?
Kā lai PTO Panelis (strīdu izšķīrējs) atrisina šo jautājumu, zinot, ka abas strīdus valstis ir citā starptautiskā līgumā apņēmušās samazināt oglekļa izmešu daudzumu? Vai pirmā valsts darbojas vides vai tomēr savu ekonomisko interešu vārdā? Vai otras valsts ražotāju tirgus daļas ir samazinājušās subsīdiju, vai vienkārši konkurētspējas zuduma dēļ? Dalībnieki debatēja gan no (šķietami) videi draudzīgās valsts skatupunkta, kas aktīvi subsidē atjaunojamo enerģiju, gan arī pārstāvot otru valsti, kas cīnās par tiesībām uz godīgu, neizkropļotu tirgu un lētu enerģiju. Izspēle norisinājās drīz pēc ANO Klimata pārmaiņu konferences Parīzē, tādēļ vides aizsardzības jautājums bieži tika izmantots argumentācijā, vienlaikus atceroties, ka PTO galvenais mērķis ir tirdzniecības veicināšana.
Tā kā šī bija pirmā reize, kad LU pārstāvji piedalījās šajā izspēlē, bija jāpārvar dažādas grūtības. Komanda ļoti novērtē advokātu biroja "Fort" atbalstu, kas pats pirmais noticēja studentu spēkiem un izspēles idejai un apmaksāja reģistrācijas maksu. Tāpat pateicība advokātu birojiem "Eversheds Bitāns" un "Sorainen", kuru finansiālās palīdzības dēļ bija iespējams sagatavoties izspēlei, nokļūt izspēles vietā un prezentēt vienotu komandas tēlu. Īpaši nozīmīga bija apziņa, ka var paļauties uz Latvijas Universitāti. Juridiskā fakultāte sponsorēja izspēles dalības maksu un pārējos ceļa izdevumus, kā arī palīdzēja citu izmaksu segšanā. Tādējādi tika stiprināta LU pozīcija starptautiskajā vidē un paplašināts fakultātes izspēļu portfolio ar starptautiskajām tirdzniecības un ekonomikas tiesībām. Par šo palīdzību komanda saka īpašu paldies fakultātes dekānei Anitai Rodiņai un Starptautisko un Eiropas tiesību zinātņu katedrai.
Otrs izaicinājums bija pati izspēles struktūra, kas būtiski atšķiras no ierastajām tiesas procesa izspēlēm. Debates notiek diplomātisku pārrunu veidā, pozīcijas aizstāvēšanas laikā nav jāceļas kājās un puses nevar uzdot jautājumus pretinieku komandai. Arī komunikācija ar Paneli notiek citādi nekā ar tiesu. Te ļoti noderēja Vladlenas Rudusānes-Simić padomi - daudzas detaļas par izspēles norisi un izmantojamo leksiku citādi nemaz nebūtu bijušas zināmas. Nozīmīgs bija atbalsts no Latvijas Universitātes mācībspēku un citu bijušo izspēļu dalībnieku puses: Katrīne Pļaviņa, Māris Lejnieks un Arnis Buka sniedza rūdījumu, treniņu laikā pārbaudot komandu ar grūtiem jautājumiem, kas beigu beigās pat pārspēja Paneļa skarbumu, un līdz ar to ļāva būt lieliski sagatavotiem.
Izspēle bija noorganizēta augstā līmenī ar dažādiem pasākumiem, kuru laikā iepazīt pilsētu, bavāriešu kultūru un pārējos dalībniekus no visas pasaules, tostarp Indijas, Taivānas, Pakistānas un Japānas. Latvijas komanda iepazinās ar pasaulē atzītiem PTO tiesību praktiķiem, kuri šajā izspēlē veidoja strīdu izšķiršanas paneli. Viņi neformālā gaisotnē iepazīstināja ar sava darba specifiku, kā arī iespējām veidot karjeru PTO jomā. Šādi izspēle kļuva arī par pieredzes apmaiņas pasākumu starp dažādu tautību un profesionālo līmeņu pārstāvjiem.
Lai gan neizdevās tikt pusfinālā, abos raundos pozīcija tika aizstāvēta godam un komandas sniegumu atzinīgi novērtēja vairāki paneļa locekļi, līdz ar to debija PTO tiesību izspēlē ir bijusi veiksmīga. Ceram, ka arī nākamgad Latvija un LU tiks pārstāvēta izspēlē, un, mācoties no šogad iegūtās pieredzes, nākamajai komandai izdosies sasniegt vēl labākus rezultātus un piedalīties fināla raundā PTO Galvenajā ēkā Ženēvā, sacenšoties ar komandām no visas pasaules un pierādot, ka arī Latvijā PTO tiesības ir nozīmīgas.