Šogad jau desmito gadu pēc kārtas žurnāls "Jurista Vārds" organizēja Latvijā vienīgo nacionāla mēroga tieslietu studentu un jauno juristu rakstu darbu sacīksti. Konkursa mērķis ir veicināt kvalitatīvu Latvijas juristu diskusiju par aktuāliem tiesību teorijas un prakses jautājumiem, pēc iespējas plašāk tajā iesaistot jaunos tiesībniekus. Konkursa sekciju uzvarētāju godā arī šoreiz visbiežāk celti Latvijas Universitātes (LU) studenti un arī galvenā balva piešķirta LU Juridiskās fakultātes 2015.gada absolventam Atrūram Parfjonovam.
Žurnāla "Jurista Vārds" redakcijas ieskatā, jauno tiesībzinātnieku atbalstam ir svarīga loma Latvijas nostiprināšanā – efektīva tieslietu sistēma ir obligāta tiesiskas un demokrātiskas valsts sastāvdaļa, tādēļ meklēt un atbalstīt jaunos talantus šajā nozarē ir ne mazāk svarīgi kā Latvijai šobrīd aktuālajās inženierzinātnēs vai sabiedrības vienmēr cienītajā mākslas laukā.
Aizvadītajos desmit gados pierādījies, ka no konkursa ir arī praktisks ieguvums – gan tā rīkotājiem, gan dalībniekiem. Daudzi konkursa dalībnieki vēlāk kļuvuši par pastāvīgiem "Jurista Vārda" autoriem, bet Latvijas vadošie tiesību eksperti, kas vērtē konkursa darbus, šajā procesā gūst ieskatu par Latvijas augstskolu juridisko fakultāšu studiju procesa kvalitāti un tematiem, kas interesē jaunos juristus, kā arī var novērtēt viņus kā potenciālos kolēģus vai konkurentus nākotnē. Savukārt vairākiem no kādreizējiem "Jurista Vārda" konkursantiem uzvara šajās sacīkstēs palīdzējusi sākt veiksmīgu profesionālo karjeru gan lielākajos Latvijas advokātu birojos, gan citur tiesu sistēmā. Daži no viņiem savas zinātniskās ambīcijas jau apliecinājuši, iegūstot tiesību zinātņu doktora grādu, un no konkursa dalībniekiem kļuvuši par tā žūrijas locekļiem un zinātnisko darbu vadītājiem.
Ko žūrija vērtēja šogad
Kopumā konkursam šogad tika iesūtīti 36 darbi no dažādu Latvijas augstāko mācību iestāžu studentiem un absolventiem: Latvijas Universitātes, Rēzeknes Augstskolas, Daugavpils Universitātes, Rīgas Stradiņa universitātes un Rīgas Juridiskās augstskolas.
Iesūtītie darbi vērtēšanai tika iedalīti 6 sekcijās: Valststiesību, Starptautisko tiesību un Eiropas Savienības tiesību, Krimināltiesību, Civiltiesību, Cilvēktiesību sekcijā, kā arī Tiesību teorijas un vēstures sekcijā
Konkursa darbu tematika ik gadu mainās, un īpaši interesanti, ja kādās sekcijās iesniegtie darbi ir par līdzīgiem tematiem. Piemēram, šajā gadā, šķiet, Latvijas jauno juristu aktualitātes bijušas divas: "tiesības tikt aizmirstam" un "Satversme".
Desmitā konkursa žūrijas sastāvs
"Jurista Vārda" redakcija konkursantu darbu vērtēšanā piesaista Latvijā akadēmiski un profesionāli atzītus juristus, daudziem no kuriem studentu darbu vērtēšana nav ikdienas darbs (tas dod pievienoto vērtību, jo eksperti lasa darbu nevis kā "skolotāji", bet kā praktiķi).
Konkursa darbus šogad vērtēja:
- Krimināltiesību sekcijā: zvērināts advokāts, Dr.iur. Jānis Rozenbergs, Ģenerālprokuratūras Krimināltiesiskā departamenta Sevišķi svarīgu lietu izmeklēšanas nodaļas prokurors Māris Leja un Saeimas deputāts, Juridiskās komisijas loceklis, Dr.iur. Andrejs Judins;
- Starptautisko un Eiropas Savienības tiesību sekcijā: zvērināta advokāte Debora Pāvila, Rīgas Juridiskās augstskolas lektore Ieva Miļūna un Latvijas Cilvēktiesību centra juriste, PhD Ilze Dubava;
- Valststiesību sekcijā: ZAB "Borenius" konsultants Edgars Pastars, zvērināts advokāts Sandis Bērtaitis un LU Juridiskās fakultātes lektors, Dr.iur. Edvīns Danovskis;
- Tiesību teorijas un vēstures sekcijā: zvērināts advokāts Egons Rusanovs, Dr.iur. Māris Onževs un LU Juridiskās fakultātes lektore, Dr.iur. Elīna Grigore-Bāra;
- Civiltiesību sekcijā: LU doktorants, Juridiskās fakultātes dekānes palīgs Martins Osis, zvērināts advokāts Guntars Zīle un Augstākās tiesas zinātniski analītiskais padomnieks, Dr.iur. Rihards Gulbis;
- Cilvēktiesību sekcijā: zvērināts advokāts Saulvedis Vārpiņš, LU Juridiskās fakultātes lektors, Saeimas deputāts, Juridiskās komisijas loceklis Gunārs Kūtris un Latvijas Republikas tiesībsargs Juris Jansons.
Jubilejas konkursa uzvarētāju apbalvošana
Konkursa dalībniekus un uzvarētājus noslēguma pasākumā uzrunāja un sveica žurnāla "Jurista Vārds" galvenā redaktore Dina Gailīte, žurnāla izdevēja VSIA "Latvijas Vēstnesis" valdes priekšsēdētāja Daina Ābele, kā arī žurnāla "Jurista Vārds" konsultatīvās padomes locekļi: izcilā civiltiesību autoritāte prof. Dr.habil.iur. Kalvis Torgāns, Saeimas Juridiskās komisijas priekšsēdētājs un ilggadējs LU mācībspēks civiltiesībās Gaidis Bērziņš, kā arī Latvijas Republikas tiesībsargs Juris Jansons.
Līdzīgi citiem konkursiem, kuros dalībnieki un žūrija tiekas
vis-à-vis, žūrijas komisijas locekļi pirms uzvarētāju apbalvošanas izteica savu vērtējumu par šogad iesūtītajiem darbiem, kā arī pauda pārdomas gan par apskatītajiem tematiem, gan par darbu kvalitātēm un trūkumiem.
Līdzīgi kā citus gadus, daži vērtētāji rosināja studentus rūpīgāk pievērsties pareizas latviešu valodas izkopšanai. Interesants bija arī kāda žūrijas locekļa novērojums, ka studentu saimē mēdz būt daži "populārie" temati, par kuriem raksta tik daudzi, ka patiesībā par minēto tematu praktiski neko jaunu nevar vairs pateikt. Tāpēc vietā bija mudinājums studentiem meklēt un šķetināt neatrisinātas, oriģinālas juridiskas problēmas un jautājumus. Trāpīgs bija darbu vērtētāju ieteikums jaunajiem juristiem būt drosmīgiem, izteikt savu viedokli, iespējams, apšaubīt autoritāšu apgalvojumus par apskatāmo jomu, ne tikai aprakstīt esošo situāciju vai pievienoties citu jau iepriekš izteiktajām atziņām.
Tā kā iesūtītajiem darbiem dalībai konkursā ir nepieciešama augstskolas mācībspēka rekomendācija, noslēguma pasākuma īpaši tika sumināti "ražīgākie" darbu mentori (visi no Latvijas Universitātes): asoc.prof., Dr.iur. Artūrs Kučs, kurš bija ieteicis konkursam 4 darbus, kā arī asoc.prof., Dr.iur. Jānis Kārkliņš un doc., Dr.iur. Jānis Pleps, kuri katrs dalībai šajās sacensībās bija ieteikuši 3 studentu darbus.
Svinīgajā pasākumā tika sumināts katras sekcijas uzvarētājs:
Tiesību teorijas un vēstures sekcijā par labāko atzīts J. Priekuļa darbs"Likumdevēja gribas izmaiņas ietekme uz tiesisko sistēmu: Satversmes tiesas procesa likuma piemērs". Darbu konkursam ieteicis doc., Dr.iur. J. Pleps (LU Juridiskā fakultāte).
Valststiesību sekcijā šogad uzvarējusi Ilona Žavoronkova ar darbu "Nekustamā īpašuma nodokļa parādu administrēšana". Darbu ieteica doc., Mg.soc.sc. Staņislavs Linkevičs (Rēzeknes Augstskola).
Civiltiesību sekcijā 2015. gadā laurus plūc E. Brants ar darbu "Zaudējumu paredzamības princips Latvijas privāttiesībās". Darbu ieteica asoc.prof. Dr.iur. Jānis Kārkliņš (LU Juridiskā fakultāte).
Krimināltiesību sekcijas uzvarētājs ir A. Parfjonovs, kurš pētījis šādu tēmu: "Valsts meža dienests kā atzinuma sniedzējs un cietušā pārstāvis kriminālprocesā: tiesību uz taisnīgu tiesu vērtējumā". Darbu ieteica lekt., Mg.iur. Gunārs Kūtris(LU Juridiskā fakultāte).
Starptautisko un Eiropas savienības tiesību sekcijā, žūrijas ieskatā,
labākais bijis I. Vaļko darbs "Nelikumīgs valsts atbalsts un tā atgūšana". Darbu ieteica doc., Dr.iur. Arnis Buka (LU Juridiskā fakultāte).
Cilvēktiesību sekcijas laureāts ir A. Šimkus ar tēmu "Žurnālista un viņa tiesību sargāt avotus definīcija Eiropas un starptautiskajās tiesībās". Darbu ieteica asoc.prof., Dr.iur. A. Kučs (LU Juridiskā fakultāte).
Kopsummā šajā studentu konkursā visaugstāko vērtējumu ieguva Artūrs Parfjonovs (krimināltiesību sekcija), līdz ar to kļūstot par galvenās balvas laureātu.
Konkursa sekciju uzvarētāji balvās saņēma oficiālā izdevēja "Latvijas Vēstnesis" un VAS "Tiesu namu aģentūra" apgādā izdoto juridisko literatūru un žurnāla "Jurista Vārds" 2016. gada abonementus. Papildus tam labākajiem konkursantiem savas balvas pasniedza zvērinātu advokātu biroji – "Cobalt", "Fort", "Rode un Partneri", "Rusanovs&Partneri", "Saulveža Vārpiņa birojs" un "Vilgerts". Jaunajiem juristiem tiek piedāvāta arī iespēja apgūt šajos advokātu birojos juridisko praksi.
"Jurista Vārda" redakcija izsaka pateicību konkursa dalībniekiem par entuziasmu un cīņassparu, mentoriem – par sekmīgu jauno juristu virzīšanu uz akadēmiskiem sasniegumiem un visiem žūrijas locekļiem par iesaistīšanos konkursa darbu vērtēšanā.