No šī gada 27. marta līdz 2. aprīlim Vīnē, Austrijā norisinājās 22. Willem C. Vis Starptautiskās komerciālās šķīrējtiesas procesa izspēle (Willem C. Vis International Commercial Arbitration Moot), kurā jau 15. reizi tika pārstāvēta arī Latvijas Universitāte (LU). Šogad LU Juridisko fakultāti šajā prestižajā izspēlē pārstāvēja četras maģistrantūras pēdējā kursa studentes - Liene Ābola, Krista Bērziņa, Ieva Baumane un Katrīna Salmgrieze, bet komandu trenēja fakultātes docente un zvērināta advokāte, dr.iur. Inga Kačevska.
Gatavošanās izspēlei sākās jau oktobrī, kad tika publicēta izspēles problēma, kurai līdz janvāra beigām bija jāsagatavo prasītāja un atbildētāja rakstiskās pozīcijas. Kāzusa pamatā bija strīds par pirkuma līguma izpildi, ar kuru tika pārdota pasaulē reti sastopamā izejviela - koltāns. Šī izejviela ir īpaša, jo tai raksturīgas lielas cenu svārstības, tādēļ tāpat kā citos izejvielu darījumos tajā tiek piemēroti ļoti stingri noteikumi attiecībā uz dokumentiem un termiņiem.
Lieta skāra ļoti daudz komplicētu jautājumu saistībā ar būtiskiem līguma pārkāpumiem izejvielu tirgū un kāzusa risinājumam bija nepieciešama padziļināta izpratne par dažādiem starptautiskajā tirdzniecībā pielietotajiem instrumentiem, tādiem kā UNIDROIT Starptautiskajiem komerclīgumu principiem, INCOTERMS® Starptautiskajiem tirdzniecības noteikumiem, kredītvēstuļu vienotajām paražām un prakšu noteikumiem UCP 600, kā arī, protams, ANO Konvenciju par Starptautiskajiem preču pirkuma pārdevuma līgumiem. Reizē kāzuss skāra arī tādus starptautiskajā komerciālajā šķīrējtiesas procesā aktuālus jautājumus kā ārkārtas šķīrējtiesneša piemērotus tiesību aizsardzības pagaidu līdzekļus un līgumslēdzēja mātes sabiedrības, kura aktīvi iesaistījusies līguma noslēgšanā un izpildē, vienlaikus uzstājot nekļūt par tā pusi, „pievilkšanu” šķīrējtiesas līgumam.
Pamats veiksmīgai dalībai starptautiskā izspēlē ir priekšsacīkšu apmeklēšana, tādēļ pāris nedēļas pēc rakstiskās pozīcijas iesniegšanas komandas dalībnieces, lai labāk sagatavotos Vīnē gaidāmajai izspēles mutvārdu daļai, devās uz Tbilisi, Gruzijā notiekošajām priekšsacīkstēm. Tur studentes ne vien pirmo reizi praksē iepazina, ko nozīmē gruzīnu viesmīlība, bet arī to, kas ir starptautiska tiesas procesa izspēle. Lai arī satraukums darīja savu, komanda turējās godam, un patīkamu pārsteigumu sagādāja atklājums, ka komandas sagatavotie prasītāja un atbildētāja pozīciju juridiskie argumenti ir vienlīdz spēcīgi ar respektablu un augsti vērtētu Vācijas universitāšu sniegto argumentāciju.
Divas dienas pēc atgriešanās no Tbilisi, komandai bija jāuzņem Rīgas priekšsacīkšu dalībnieki un, protams, jāparāda Gruzijā gūtais progress. Izaugsme nenoliedzami bija notikusi, un to apliecināja Rīgā iegūtā augstā otrā vieta. Turklāt jāpiebilst, ka Rīgas priekšsacīkstes, pateicoties komandas trenerei Ingai Kačevskai, citu Eiropas valstu priekšsacīkšu vidū izcēlās ar pasaulē plaši pazīstamu un cienījamu šķīrējtiesnešu, piemēram, ICC Starptautiskās šķīrējtiesas ģenerālsekretāra vietnieka H.R. Feris (José Ricardo Feris), kurš ir arī viens no šā gada izspēles kāzusa autoriem, klātbūtni. Klātesošie šķīrējtiesneši komandām sniedza nenovērtējamus padomus.
Vien nedēļu pirms lielā starta Vīnē komanda devās uz prestižās Heidelbergas Universitātes rīkotajām „slēgtajām” priekšsacīkstēm (tikai uzaicinātām komandām), uz kurām komandas dalībnieces tika ielūgtas Tbilisi priekšsacīkšu laikā. Šis uzaicinājums bija liels pagodinājums, jo Latvijas Universitāte šāda līmeņa priekšsacīkstēs piedalījās pirmo reizi. Turklāt šajās priekšsacīkstēs komandas dalībniecēm bija iespēja spēkoties ar komandām, kas iepriekšējos gadus iekļuvušas godpilnajā trijniekā lielajā izspēļu finālā Vīnē. Latvijas Universitātes komandu kā līdzvērtīgu konkurentu novērtēja spēcīgākās pasaules komandas, kas tādējādi deva vēl lielāku sparu turpmākajiem treniņiem. Bez jau minētajām priekšsacīkstēm komanda rīkoja arī savstarpējas draudzības izspēles ar Tartu universitātes komandu Rīgā.
Marta beigās ar trīs priekšsacīkstēs gūtu pieredzi Latvijas Universitātes komanda ieradās Vīnē. Šogad Willem C. Vis Starptautiskās komerciālās šķīrējtiesas izspēlē piedalījās 299 komandas no pavisam 66 valstīm. Latvijas Universitātes komandai bija jāstājas pretī studentiem no Kosovas, Francijas un Amerikas Savienotajām Valstīm. Lai gan Latvijas Universitātes komanda, salīdzinot ar tās pretiniekiem, savas pozīcijas spēja prezentēt pārliecinošāk, katra no 299 komandām tiek vērtēta individuāli, tāpēc uzvara pār pretiniekiem šajā izspēlē nav noteicošā un liela nozīme ir tam, kā citas komandas ir novērtējuši pārējie tiesneši. Līdz ar to cīņa par iekļūšanu to 64 komandu vidū, kas kvalificējas tālāk sacensībām, vienmēr ir ļoti spraiga un neiekļuvušās komandas no iekļuvušajām bieži šķir pāris punkti.
Lai gan rezultātu oficiāla paziņošana bija plānota pirms mēneša, tomēr rezultāti vēl nav tikuši atsūtīti, tādēļ komanda ar nepacietību gaida ziņas par to, cik pietrūcis līdz iekļūšanai 64 labāko komandu vidū.
Papildus veiksmīgajai Latvijas Universitātes vārda prezentēšanai Vīnē, komandas dalībnieces nodibināja plašus kontaktus, kā arī apmeklēja pieņemšanas starptautiski atzītos advokātu birojos, piemēram,
Baker & McKenzie, kuru laikā meitenes iepazinās ar vairākiem kāzusa rakstiskās daļas vērtētājiem, kuri cita starpā izteica komplimentus par Latvijas Universitātes rakstiskās pozīcijas kvalitāti. Tāpat lielu prieku un pagodinājumu sniedza arī tas, ka komandas trenere Inga Kačevska tika ļoti augsti novērtēta un uzaicināta kā izspēles tiesnese ceturtdaļfinālā.
Komanda īpašu paldies saka tās dalībniecei Lienei Ābolai, kura, neskatoties uz lielo aizņemtību, papildus uzņēmās kārtot organizatoriskos jautājumus saistībā ar komandas dalību Tbilisi un Heidelbergas priekšsacīkstēs. Tāpat visas dalībnieces pateicas Latvijas Universitātes Juridiskajai fakultātei, bez kuras atbalsta dalība izspēlē nebūtu iedomājama, sponsoriem - ZAB „FORT”, ZAB „Eversheds Bitāns”, ZAB „ECOVIS CONVENTS” un Lauram Rasnačam, bez kuru palīdzības nebūtu iespējams brauciens uz Heidelbergas priekšsacīkstēm Vācijā. Komanda pateicas arī Artim Straupeniekam, kurš, lai arī būdams aizņemts ar studijām Šveicē, aktīvi palīdzēja iegūt izspēlei nepieciešamos materiālus, kā arī neliedza noderīgus padomus, runas pasniedzējai Rutai Vītiņai par vērtīgajām nodarbībām, Latvijas Universitātes Fondam par palīdzību, organizējot līdzekļu vākšanu dalībai Heidelbergas priekšsacīkstēs, kā arī Augstākās tiesas Administratīvo lietu departamentam par izpratni un līdzi jušanu. Tomēr vislielāko paldies komanda velta savai trenerei Ingai Kačevskai par ieguldīto laiku un enerģiju, sniegto iedvesmu, zināšanām un atbalstu!