Divi vairāku miljonu līgumi, dažādas strīdu izšķiršanas klauzulas, dažādi piemērojamie likumi, pēkšņas finansiālas problēmas, kas viss rezultējas divos galvenajos jautājumos šī gada “Willem C. Vis” izspēlē - kas ir prece un vai pušu izstrādātā šķīrējtiesas klauzula ir derīga, kas attiecīgi noved pie šīs izspēles pamatjautājuma - vai strīdu risināsim šķīrējtiesā?
Šī gada starptautiskās šķīrējtiesas izspēlē “Willem C. Vis” galvenie problēmjautājumi bija par pušu tiesībām vienoties par strīdu risināšanas mehānismu un jautājums par termina prece tulkojumu Apvienoto Nāciju Organizācijas Konvencijā par starptautiskajiem preču pirkuma-pārdevuma līgumiem. Šos un daudzus citus starptautiskajā tirdzniecībā aktuālus problēmjautājumus izspēles dalībnieki risināja gan sagatavošanās procesā, gan pašas izspēles gaitā.
Ir svarīgi pieminēt, ka tiesu izspēles formāts ir izveidots, lai tas pēc iespējas tuvāk atainotu reālo šķīrējtiesas procesu, kur dalībniekiem bija ne tikai jāizmanto izspēles kāzuss, bet arī dokumentētā sarakste starp prasītāju un atbildētāju, kā arī procesuālie dokumenti. Šāda pieeja dod iespēju dalībniekiem šo vērtīgo pieredzi izmantot tālāk nākotnē, jo tieši visu apstākļu sasaiste izšķir lietas galējo rezultātu.
Šogad Latvijas Universitāti pārstāvēja četri Juridiskās fakultātes studenti – Karina Truhanova, Kate Ezerkalne, Arvis Grīnbergs un Toms Vilnis. Visi četri aktīvi gatavojās šīm sacensībām jau sākot no septembra. Šo komandu sagatavoja, atbalstīja un trenēja Latvijas Universitātes Juridiskās fakultātes lektore un zvērināta advokāte, dr.iur. Inga Kačevska.
2014. gadā “Willem C. Vis” izspēle kopā pulcēja aptuveni 300 komandu un vairāk kā 3000 dalībnieku, kas bija lielākais skaits kopš izspēles izveidošanas. “Willem C. Vis” ir starptautiska, augsta līmeņa tiesu izspēle, ko apliecina fakts ka tā pulcē ne tikai studentus un viņu trenerus, bet arī juristus, advokātus un arbitrāžas speciālistus no visas pasaules. Āzija, Ziemeļamerika, Dienvidamerika, Āfrika, Eiropa, Austrālija – visas šīs pasaules daļas tika pārstāvētas nedēļu ilgajās sacensībās gan ar komandu, gan nozares profesionāļu starpniecību, kas ir neaizmirstama pieredze ikvienam sacensību dalībniekam.
Komanda vēlētos izteikt visdziļāko pateicību Latvijas Universitātes Juridiskajai fakultātei par sniegto iespēju piedalīties šajā izspēlē, kā arī, komanda cer, ka Latvijas Universitātes Juridiskā fakultāte arī nākotnē atradīs iespējas atbalstīt savus studentus un sniegt viņiem šo neatkārtojamo, praktiski ļoti noderīgo pieredzi.
Sagatavošanās process mutiskajai izspēlei Vīnē komandai un tās trenerei Ingai Kačevskai ilga nedaudz vairāk par pusgadu, kura laikā tika izstrādāta rakstiska argumentācija gan prasītāja, gan atbildētāja pusei. Šajā laikā būtisku ieguvumu ir devusi trenere Inga Kačevska, daloties ar pieredzi, norādot uz nepilnībām un konsultējot komandu. Taču pats galvenais ieguldījums no Ingas Kačevskas puses ir bijusi ticība komandas spēkiem un katra komandas biedra individuālajām spējām, kas rezultējās vienlīdzīgā un sīvā cīņā ar komandām no ASV, Slovēnijas, Francijas un Vācijas universitātēm.
Komanda sirsnīgi pateicas gan Ingai Kačevskai par viņas individuālo ieguldījumu, gan visiem, kas palīdzēja komandai sagatavoties izspēlei: E.Umbraško, A.Filleram, A.Straupeniekam, M.Dambergam, R.Vīķim un L.Pietruhovičai. Tāpat komanda vēlētos vēlreiz izteikt lielu pateicību Latvijas Universitātes Juridiskajai fakultātei par doto iespēju gūt ļoti vērtīgu un savā ziņā neatkārtojamu pieredzi, kā arī par uzticību komandai nest Latvijas Universitātes vārdu ārpus Latvijas robežām.